Monte Pedro 33. Bölüm

Toparlanmak için nereden başlayacağını bilmeyenin gözünü dikmesi gereken ilk yer kendi zihnidir. İnsan zihnindeki düşünceleri düzenlemedikçe, isteklerini pratiğe dökmekte güçlük çeker. Nereden nasıl başlayacağını bilemezsin. Zihninde tam bir kaos hüküm sürmektedir ve davranışların kilit altındadır. Derin nefesler eşliğinde oturup, neler yapmak istediğini gözden geçirmeli ve bir liste oluşturmalısın. Listeye sadık kalmayacağını ikimiz de biliyoruz. Bunu baştan kabul edelim.

Önemli olan tüm yaşantımız boyunca, engellerle karşılaşacak olduğumuzu tümüyle kabul etmekle beraber asla vazgeçmeyeceğimiz bir yol haritasına sahip olabilmektir. Bu harita, bu kurallar bütünü, biz ona sadık kaldıkça zihnimizdeki karışıklığa büyük oranda engel olacaktır.

Ne yapmak istediğini bilmiyorsun ve bu ilk defa senin başına gelmiyor. İyi bir kariyerin, hatrı sayılır bir de maaşın var ancak buna rağmen hiçbir şekilde adım atamıyor ve olduğun yere saplanıp kalmış olmanın çilesinden mi dert yanıyorsun? Haklısın!.. Bunu değiştirmek için herhangi bir planın yok mu? Gayet doğal.

Çözüm üretmek demek için her zaman somut problemlerle karşılaşmamız gerekmez. Bazen en büyük sorun zihnimizi kuşatır ve oradaki sorunları çözmedikçe bu hareketsizlik, bizi yer bitirir. Sonunda kendimize ve diğer insanlara küsmekten kendimizi alıkoyamayız.

Kendisiyle barışmayan insanın tüm dünyaya küstüğünden pekala bahsedebiliriz. Bu bir zincirin halkaları arasındaki kopukluktan başka bir şey değildir. Kendinle kopuk yaşamana rağmen bir başkasına nasıl sıkıca bağlanabilirsin?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir